Жилищната част е решена в пет входа – вход А, вход Б, вход В, вход Г и вход Д в две сгради при свързано застрояване, като всеки един от входовете е обособен със самостоятелни вертикални комуникационни възли чрез стълбищна клетка и асансьор, свързващи подземния гараж, лобито на партера и всички жилищни етажи. Общия брой на предвидените по проект апартаменти за всички входове е 158бр.
Партерното ниво на сградата е решено с основно търговски функции. За удобство на живущите сградата разполага със заведение за обществено хранене с градина, както и просторно търговско помещение и още 7бр. по-малки търговски помещения.
През проход, непосредствено до калканната стена е организиран автомобилен достъп до наземен паркинг на Търговското помещение, който осигурява и достъп до зоната му за зареждане.
Всяка от сградите разполага със собствен подземен паркинг с общо 213 паркоместа, за удовлетворяване на нуждите на посетителите и живущите в сградата. Достъпът до тези подземни нива е осигурен посредством рампа. Между двата паркинга в сутерена има възможност за преминаване.
Пешеходните входове са както за живущите в сградата, така и за техните гости и са организирани от югозападната и югоизточната фасада на сградата. Всички жилищни и обществено достъпни помещения са с осигурено естествено осветление и вентилация чрез отваряеми прозорци.
Конструкцията на сградата ще е стоманобетонна, скелетна със вертикални носещи стоманобетонни шайби и колони, изпълнявана по монолитна технология с най-високо качество. Състои се от обща фундаментна плоча, тринадесет етажни плочи, включително покривната.
Oграждащите стени между отделните апартаменти, ще се изпълнят от тухлена зидария с дебелина 25см. Преградните стени в отделните апартаменти ще се изпълнят от 12см керамична зидария.
Фасадните стени са проектирани като 25см зидове от керамични тухли, върху които е положен топлоизолационен слой от минимум 15см от ЕPS и каменна вата. Финишното покритие е декоративна мазилка в три топли цвята и специална декоративна облицовка от HPL плоскости. Дограмата е седем камерна PVC, троен стъклопакет с нискоемисийни стъкла по етажите и алуминиева дограма с прекъснат термомост на партер.
Покривът на сградата е плосък, със стоманобетонна носеща конструкция. Върху нея ще се изпълни покривен пакет от паро, хидро и топлоизолация. Топлоизолацията се осъществява посредством вата с дебелина 15см, а завършващият слой е висококачествена хидроизолация на два пласта.
Всички балкони са обезопасени с ажурен стъклен парапет с минимална височина, мерена от кота готов под на 120 см. Настилките са от мразоузтойчив гранитогес, залепен върху цименто-пясъчна замазка и двоен под с дебелостенни керамични плочи с отворена фуга за отводняване при покривните тераси. Под финишните покрития ще се изпълняват топло и хидроизолационните работи, които ще гарантират цялостната устойчивост на пода от неблагоприятните външни атмосфертни условия.
Отваряемите крила на прозорците, когато не са към тераса или балкон са обезопасени с хоризонтална шпроса на височина мин.90 см. с неотваряема част отдолу.
Високотехнологични, комфортни и тихи електрически пътнически асансьори, без машинно помещение – БЕЗРЕДУКТОРНО задвижване с 90% ефективност, безредукторен постоянно-магнитен синхронен двигател с VF регулиране в затворена верига, предназначени за 8 лица и с товароносимост 1000 кг.
Във вход А за постигане на микроклимат в обитаемите помещения в зоната на физиологичния комфорт е предвидено за всеки апартамент изграждането на разводки за водно подово отопление.
За отоплението на останалите входове от комплекса са предвидени индивидуални отоплителни инсталации с разводки за радиатори и лири в баните.
За охлаждане през топлите месеци на жилищните помещения във всички входове на сградата са предвидени разводки за климатични инсталации на директно изпарения – моно и мулти сплит системи климатици.
Захранващите компоненти на отоплителната и охлаждащата системи ( газови стенни или подови котли и външни климатични тела), както и крайните потребители при тези системи (глидерни радиатори, лири и вътрешни климатични тела) са ще са индивидуално решение на всеки бъдещ собственик. Чрез избора си на тези крайни елементи той ще внесе както индивидуален почерк в новия си апартамент, така и цялостен завършек на системите за отопление и охлаждане.
Фоайетата и помещенията за общи нужди на всеки вход ще се отопляват чрез инверторни климатични агрегати на директно изпарение.
В помещенията за обществено ползване са предвидени да се изградят моно/мулти сплит VRF системи за отопление и охлаждане.
Водопроводната инсталация на сградата е проектирана за покриване на питейно-битови нужди и пожарогасене.
Инсталацията за студена вода – вертикали и разпределителна мрежа - ще се изгради от полипропиленови тръби за високо налягане, изолирани с изолация.
Противопожарната инсталация ще се изгради от поцинковани стоманени тръби.
Поради етажността на сградата, водопроводните инсталации за питейно-битови и за противопожарни нужди са проектирани така че да покриват две зони. Първата зона обхваща етажите на по-ниските нива и е с директно водочерпене от уличната мрежа. За по-високите етажи са проектирани системи за повишаване на налягането. Същите са ситуирани в сутерена и са съставени от хоризонтални резервоари и помпени групи.
Предвидената за изпълнение канализация е битова и дъждовна.
Битовата канализация ще е със стандартно изпълнение чрез канализационни PVC тръби. Главните вертикални канализационни щрангове ще излизащат над покрива с цел вентилация. Към всеки вертикален клон е проектирана и хоризонтална тръбна разводка при всеки апартамент, покриваща нуждите на обособените мокри помещения и кухни в тях. Отвеждането на битовите отпадъчни и дъждовни води от сградата е с помощта на окачена канализация на ниво сутерен.
Дъждовната канализационна система е разработена чрез воронки, линейни отводнители и PVC трасета, необходими за безпроблемното отвеждане на всички дъждовни води. Част от дъжновните води ще бъдат събирани в подземен изравнителен съд и ще бъдат използвани за напояване на тревните площи. По този начин ще облекчим натоварването на канализационната мрежа в квартала при краткотрайни и обилни валежи. Използването на дъждовните води за напояване ще допринесе за устойчивото функциониране на проекта.
Отводняването на сутерена е посредством нископрофилни линейни отводнители с решетки за натоварване D400. Отпадната вода от снеготопене или авариийни течове преминава през сепаратор за нефтопродукти, преди да се включи към смесената канализационна мрежа.
Жилищна част
Във всеки апартамент се предвижда апартаментно разпределително табло съдържащо съответния брой предпазители и дефектно токови защити. От него радиално се захранват отделните консуматори в апартамента.
Броят на осветителните тела и контактите във всеки апартамент е проектиран най-оптимално за нуждите на живущите.
Осветлението в стълбищната клетка и коридорите се комутира с осветителни тела с вграден датчик за присъствие.
Предвидено е евакуационно осветление в подземния гараж, коридорите и стълбищната клетка с осветителни тела и автономна акумулаторна батерия.
Търговски обекти
Електроинсталацията е проектирана съгласно предназначението на помещенията и архитектурните им особености. Типът, броят и разположението на използваните осветителни тела и контактите са подбрани за удовелетворяване на всички нужди по време на експлоатацията на търговските обекти.
Ще се предвидят следните осветителни инсталации: евакуационно, аварийно, работно осветление.
Евакуационно и аварийно осветление се проектира за осигуряване на осветеност на участъците от пътищата за и в евакуационните коридори, на означенията за евакуационен изход по протежение на целия маршрут за евакуация, в помещенията със системи и съоръжения осигуряващи пожарната безопасност на обекта.
Евакуационно и аварийно осветление се предвидени:
- над всеки изход за евакуация;
- за евакуационните стълбища във и извън сградата така, че да се осигури осветяването им;
- при всяка промяна в посоката на движение на евакуационния път;
- при промяна на котата на пътя в проходите и в коридорите (стъпалата);
- във всяка пресечна точка на коридорите;
- извън и в близост до крайните евакуационни изходи;
- в санитарно-хигиенните помещения;
- в близост до местата за разполагане на уреди за пожарогане и на бутоните за пожароивестяване.
Аварийното и евакуационното осветление са проектирани с осветителнителни тела със самостоятелни акумулаторни батерии с време на разряд 1 час.
Във всички санитарни възли и в спомагателните помещения се монтират влагозащитени осветителни тела със степен на защита мин IP44. Осветлението в общите санитарни възли се командва с PIR датчици, работещи в ключов режим. (PIR датчик, работещ в ключов режим в предверието и във WC, продължителността на светене започва след всеки импулс отново).
Управлението на осветлението в отделните помещения ( коридори, офиси, санитарни и технически помещея и др.) става по подходящ начин с локални ключове, датчици за движение и присъствие, импулсни релета с бутони и др
Електрическата инсталация за контакти да се изпълни с трижилни и петжилни кабели тип СВТ, чието сечение е избрано по допустимо нагряване и проверено по загуба на напрежение. Всички кабели и проводници са с медни жила. Кабелите ще се положат на кабелни скари, над окачените тавани и под двоен под. Вертикалните спусъци към крайните точки да се осъществи в гофрирани РVС тръби, положени скрито под мазилка .
Слаботокова инсталация:
В комплекса са предвидени и следните слаботокови инсталации в сградата: домофонна инсталация, структурно окабеляване (компютърна и телевизионна инсталация).
На сутерена за всеки вход е предвиден сграден дистрибутор. В тях ще се осъществят външните връзки с телекомуникационни компании.
Във във всички апартаменти ще бъде изпълнена пълна слаботокова инсталация, включваща телевизионни и интернет изводи до всяко жилищно помещение; телефонни изводи до дневните помещения. Предвидена е домофонна инсталация, като във всеки апартамент е поставена домофонна слушалка. При портиера на входа се предвжда портиерска станция за връзка с всеки апартамент. Домофонно табло е предвидено на главният подстъп към съответния вход.
Мълниезащитна инсталация
Обектът е III категория на мълниезащита. За предотвратяване на преки и непреки попадения на мълнии върху жилищния комплекс е предвидена за изпълнение мълниезащитна инсталация състояща се от мълниеприемна мрежа на покрива върху готови изолационни елементи и вертикални токоотводи замонолитени в конструкцията на сградата, осигуряващи връзката на мълниезащитата със заземителната инсталация.
Заземителна инсталация
Заземителната инсталация е основен елемент във всяка електрическа инсталация. Инсталира се с цел ограничаване на високото напрежение и отвеждане в земята на големия електрически заряд, който може да възникне при попадане на мълния или комутационни процеси в енергийната система. Заземителната система премахва или ограничава риска от повреди в електрическата инсталация и по този начин защитава хората и оборудването от опасните напрежения.
Предвижда се фундаментно заземяване на сградата и съоръженията. Свързването на заземлението към арматурите на фундаментните плочи на всички единични основи в края на сградата става посредством шина от неръждаема стомана.
Във вход А, за постигане на микроклимат в обитаемите помещения в зоната на физиологичния комфорт са предвидени самостоятелни приточно-смукателни вентилационни инсталации за осигуряване на пресен въздух.
Нагнетателната вентилационна инсталация за всеки апартамент ще се осъществява с помощта на рекуперативен вентилационен блок, за стенен монтаж, който обработва пресен въздух, постъпващ от вертикална шахта за въздух. Рекуперативния вентилационен блок тук също ще е по индивидуално решение на всеки собственик.
В санитарните и мокри помещения е предвидена принудителна смукателна вентилация. Тя се осъществява с осови противовлажни вентилатори с вградена автоматична възвратна клапа.
Бокс вентилатор с изнесен двигател е предвиден за вентилацията на подземния паркинг.
За Ресторанта са предвидени приточно-смукателни вентилационни инсталации за осигуряване на пресен въздух.
В стълбищните клетки, пожарозащитните преддверия и асансьорите са предвидени системи за осигуряване на повишено налягане. За целта за всяко стълбище е предвидена по една отделна шахта, през която става подаването на въздух. Самият въздух се подава от вентилатори, разположени на покрива.
Тъй като сградата е с голяма площ, на която са обособени жилищна част и зона за обществен достъп ще се изгради такава система, която условно ще раздели двете зони чрез множество видеокамери, които ще наблюдават входно-изходните точки, периферия, скрити ъгли и слаби места за визуланен контрол.
Вратите на входовете на жилищната част на сградите ще бъдат с електрически ключ за достъп с индивидуален чип за всеки собственик на апартамент.
Цялостната охрана ще бъде организирана в подходящо помещение. В него се предвижда денонощна охрана от професионална СОТ фирма. На това място ще организираме и система за прием на куриерски пратки за живущите в комплекса.
Предвидени са автоматини пожароизвестителни и пожарогасителни инсталации за всички помещения в подземния етаж и разширение с ръчни пожароизвестители и алармени устройства в стълбищната клетка и във входното фоайе.
Предвидени са необходимите модули за управление и на другите предвидени за изпълнение външни устройства и системи:
Системата за пожароизвестяваме позволява гъвкаво програмиране и софтуерно зониране за своевременно и надеждно откриване на пожара в неговия начален стадий и точно определяне на мястото му.
Видът на пожароизвестителите е съобразен с характеристиките на помещенията - ръчни бутонни пожароизвестители на изходите и в стълбищата; термични автоматични пожароизвестители в подземният паркинг; димни автоматични пожароизвестители в останалите помещенията.
ПИЦ е резервиран с акумулаторна батерия, осигуряваща резервно захранване за поддържка на системата в действие след отпадане на основното захранване. Централата се монтира в сутерена.
Съгласно общоприетите правила и норми, в подземните гаражи няма да се допускат автомобили с газови (метанови) уредби.
Паркоустройствения проект цели благоустрояване и естетизация на екстериорното пространство, със средствата на растителното изграждане и парковото обзавеждане както и постигане на баланс между застроени площи и вегетативни площи, в рамките на градоустройствените показатели Проектирани са множество затревявания на площи, засаждане на иглолистни дървена, широколистни видове, вечнозелени широколистни и цъфтящи храсти, осигуряващи естествена среда и комфорт на живущите в комплекса.